Proč v roce 2020 rostly ceny nemovitostí?

07.01.2021

Když se začátkem roku začaly objevovat první zmínky o koronaviru, nikdo nedokázal předpovědět, jak se bude realitní trh vyvíjet. Krátkodobý propad zaznamenaly během "první vlny" realitní kanceláře a developery, avšak k jiným výkyvům nedošlo.

1. Nedostatek bytů

Populace se neustále vyvíjí a lidé se čím dál více stěhují do velkých měst. Tomuto faktoru nenahrává ani pomalé vyřizování stavebních povolení a nedostatek pozemků pro nové budovy. A také lidé, kteří jsou rádi v přírodě, se jí chtějí přiblížit, a stěhují se za ní, nebo si pořizují chalupy či chaty. Poptávka je vyšší než nabídka.

2. Nízké úrokové sazby hypoték

Až na krátkodobé výjimky úrokové sazby poslední dobou stále klesají. V současnosti se úrokové sazby pohybují kolem 2 %, což nahrává zájemcům o vlastní bydlení. Osobně bych v této době využila úvěru ze stavebního spoření.

3. Zrušení daně z nabytí nemovitosti

Kupující již nemusí platit 4 % z kupní ceny nemovitosti. Díky tomuto impulzu mohou kupující ušetřit i stovky tisíc korun.

4. Ponechání odpočtu úroků z daní

Ušetřit mohou i letos, budou si moci uplatnit odpočty úroků ze smluv o úvěru na bydlení jako nezdanitelné části základu daně. Došlo ale ke snížení limitu odpočtu pro nově obstarané bytové potřeby od 1. ledna 2021 z původních 300 tisíc Kč na 150 tisíc Kč.

U smluv uzavřených do konce roku 2020 je možné nadále odečítat úroky až do 300 tisíc Kč, a to i v případě refinancování.

5. Byty jako "jistota"

Byty během krize posloužily jako bezpečné aktivum a díky nejistotě vyvolané pandemií jejich ceny vzrůstají.

6. Rozvolnění pravidel pro poskytování hypoték

Ze strany ČNB došlo k rozvolnění pravidel pro poskytování hypoték. Do toho se přidává ostřejší konkurence, kde dochází k boji o každého nového klienta.

A jak bude vypadat trh v roce 2021?

To se uvidí časem, nyní můžeme jen polemizovat, a doufat, že stávající stav ještě nějakou dobu vydrží. Tomuto tématu se budu věnovat samostatně v některém z dalších článků.