POZOR – Katastr nemovitostí už nebude veřejný a skoro nikdo to neví! 

03.05.2021

Katastr nemovitostí nebude od června veřejný. Odhaduji, že se více jak 1/4 obyvatel nedostane k původně veřejnému registru. Čtěte pozorně nebo si poslechněte video a buďte připraveni, než na trhu nastane panika. Bude to již brzy. A že jste o tom nevěděli? Nečtete noviny? Ono to možná bude tím, že Katastr nemovitostí veřejnost o této zásadní změně de facto neinformoval - tedy v médiích určitě ne.

Pokud jste navíc realitní makléři, právníci, správci nemovitostí, investoři, účetní nebo zkrátka potřebujete nahlížení do Katastru ke své každodenní práci, dotkne se tato změna zásadně zejména Vás. V následujících minutách se dozvíte co se chystá, od kdy budou změny platit a jak se na to můžete připravit. A pokud Vás katastr živí, dejte pod video na Youtube lajk a přihlaste se k odběru našeho kanálu. V dalších týdnech uděláme i video s tím, kde vám řekneme, jak na danou situaci budou připraveni zákazníci ADOLu, aby mohli dál vykonávat svoji činnost i co jsme přichystali pro veřejnost. Youtube vás pak na nový díl upozorní.

Co plánuje Katastr nemovitostí zavést od června tohoto roku a proč tvrdím, že o tom 99% odborné veřejnosti nemá zatím ani ponětí? 

Od června se budete totiž muset i do nahlížení do katastru přihlásit, pokud budete chtít vědět jméno vlastníka nemovitosti nebo účastníků řízení. Jenomže do katastru nemovitostí se půjde přihlásit jen několika způsoby a ty si teď projdeme. V každém případě dám ruku do ohně za to, že bude velká skupina lidí, jejichž práci právě rychlost zavedení změn omezí a pak bude také ještě větší skupina lidí, pro které začne být katastr absolutně neveřejný.

Přihlásit se totiž bude možné pomocí dálkového přístupu, prostřednictvím eidentity, bankovní identity nebo pomocí nového občanského průkazu. Jenže... dálkový přístup spousta lidí nemá a pro jeho vyřízení musíte nejprve získat formulář, ověřit podpisy, doručit jej na Katastr a ten má na vyřízení žádosti 14 dní. Řekněme si na rovinu, že pro náhodného návštěvníka katastru, který jednou za čas potřebuje ověřit určitou informaci, takový přístup ztrácí smysl.

Pak je zde Eidentita tzv. Národní bod pro identifikaci a autentizaci. Ten umožňuje přihlášení např. přes Moje ID, občanku s čipem nebo pomocí bankovní identity. Na občanku musíte mít speciální čtečku, o kterou musíte požádat a mít ji vždy po ruce. Bankovní identita je fajn, ale ne každá banka toto přihlášení podporuje. Nevíte co je bankovní identita? To je taková forma, kdy se do nahlížení do katastru přihlásíte pomocí svých hesel, která využíváte u internetového bankovnictví resp. pomocí určitého autentifikátoru, který některé banky užívají. Tedy je zde jasné a ověřené, která osoba se konkrétně přihlašuje.