Nový stavební zákon

27.02.2022

Nový stavební zákon schválený minulou Sněmovnou má platit od ledna 2023 a revolučním způsobem zrychlit schvalování staveb. 

Nová vláda v něm ovšem chystá rovněž zásadní změny. Klíčovou změnou má být posílení ochrany přírody, kterou podle Bartoše zákon z pera jeho předchůdkyně Dostálové potlačil.

Novelu představí ministr Bartoš kolegům ze své vlády do konce března. Získat potvrzení, že nová stavba neškodí přírodě, je přitom v současné době pro stavebníky jednou z největších překážek při získávání povolení, protože pro potřebná razítka je třeba oběhnout až sedm různých institucí a pak je poslat stavebnímu úřadu.

Podle původní verze zákona měla být po roce 2023 věc zjednodušena tak, že vliv stavby na přírodu zhodnotí samotný stavební úřad, který za tím účelem zaměstná potřebné experty. Kritizují to však ekologické organizace, z jejichž pohledu se tak stane "kozel zahradníkem", protože vedení stavebního úřadu bude mít zájem schválit co nejvíc staveb a námitky zaměstnanců z ekologického referátu může z těchto důvodů ignorovat.

A právě proto přišla v nové vládě ministryně životního prostředí s návrhem takzvaného Jednotného enviromentálního povolení. 

Vliv na přírodu sice bude hodnotit jedna instituce, nebude však součástí stavebního úřadu, ale - nejspíš - odborem na krajském úřadu. Stanovisko tohoto odboru nepůjde jen tak odmítnout.

Zdroj: seznamzpravy.cz