Lze získat hypotéku bez vlastních úspor?

05.01.2021

Česká národní banka zakázala poskytování hypoték bez dostatku úspor. Minimálně musíte mít našetřeno alespoň 10% z ceny nemovitosti.

Víte proč?

ČNB před lety zakázala poskytování hypoték žadatelům, kteří nemají dostatek úspor. Maximální výše úvěru, který je v současné době možné získat, ČNB stanovila na 90 % z celkové ceny kupované nemovitosti. Banky zpravidla půjčují až 80 % z ceny nemovitosti.

Proč jsou stoprocentní hypotéky zakázané?

Banka vždy posuzuje, co žadatel vlastní a jaké má výdaje. Pokud jako zájemce o hypotéku nemáte našetřenou dostatečnou část kupní ceny nemovitosti, splácení hypotéky pro Vás může být až moc velkým závazkem. Hlavním důvodem omezení je tedy to, abyste zbytečně neriskovali a vzali si takový závazek, který Vás v budoucnu nepřivede do finančních potíží.

Ochrana před hypoteční krizí

Bezpečí klientů ale není jediným důvodem zákazu půjčování kompletní částky. Půjčit si celou částku z hlediska možných scénářů vývoje ekonomiky jednoduše není bezpečné. Za neposkytováním celé ceny nemovitosti stojí také snaha uchránit trh před hypoteční krizí, jaká nastala kolem roku 2007 třeba ve Spojených státech. Banky poskytovaly hypotéky téměř neomezeně, což vedlo k potížím se splacením závazků obrovského množství lidí. Řetězec událostí vyvrcholil celosvětovou finanční krizí.

Na jakou hypotéku reálně dosáhnu?

Na tom, jak vysokou hypotéku Vám banka nakonec poskytne, se podílí celá řada faktorů. Zásadní jsou Vaše příjmy a výdaje. Banka od Vašich stabilních příjmů odečte měsíční závazky, které jsou tvořeny splátkami spotřebitelských úvěrů, kreditních karet a jiných úvěrů a dále také životní minimum žadatelů a vyživovaných osob. Naopak do příjmů Vám banka přičte také příjmy z pronájmu nebo rodičovský příspěvek.

Příjmy spolužadatelů či domácnosti se samozřejmě sčítají. Úvěr žadatele nesmí překročit devítinásobek jeho čistého ročního příjmu a zároveň měsíční splátka nesmí přesáhnout 45 % čistého měsíčního příjmu.

Půjčit na nové bydlení si můžete snadno i s naší pomocí. Rádi Vám poradíme a vše vyřídíme.

Volejte 733726910 nebo pište na e-mail