Jak se změní pronájem nebytových prostor?

03.02.2021

I když ceny nemovitostí stále rostou, zažívá trh nemovitostí několik zásadních změn. Jednou z nich je pokles zájmu o pronájem nebytových prostor a tím rovněž i pokles cen nájemného. Co můžeme čekat do budoucna?

Fixní platby rizikem

Pro řadu firem to byla právě výše nájemného, která je donutila v období pandemie pobočku uzavřít. Vládní pomoc se vyplácí se značným zpožděním a trh ovládá nejistota budoucího vývoje. Řada firem přistoupila k restrukturalizaci, zeštíhlení výroby i nejrůznějším inovacím.

Fixní platba nájemného se stala rizikem, které firmy nechtějí podstoupit. Přesouvají činnost do virtuálního prostředí a urychleně přistupují k novému způsobu práce.

Sdílená pracovní místa i práce z domu

Pandemie ukázala firmám, že není nutné mít pro každého zaměstnance vlastní kancelář. Argumenty, že zaměstnanec bude doma málo efektivní a firma nedostojí závazkům jsou zcela liché. I když pro zaměstnance, kteří mají doma malé děti to není úplně jednoduché, neboť v době výuky školy se většinou věnují jim, protože se bojí ztráty práce a tím i peněz, pracují zodpovědněji.

Pro podniky to znamená, že dokáží fungovat zcela bez kanceláří nebo v mnohem menších prostorách. Jakmile skončí vládní dotace na nájemné, přistoupí firmy ke změnám a očekává se mnohem nižší poptávka po komerčních prostorách.

Zároveň je možné očekávat tlak ze strany nájemců na změnu ve smlouvách o pronájmu. Obezřetnost povede k zájmu uzavírat krátkodobé smlouvy, k dohodám o kratší výpovědní lhůtě, nižším kaucím nebo k doložkám upravujícím výši nájemného v mimořádných situacích.

Nižší nájemné, nižší ceny nemovitostí

Jakmile klesá nájemné, reagují ceny prodávaných nemovitostí. Řada nemovitostí je totiž prodávána jako investiční nemovitost. V případě, že budoucí (očekávané) nájemné bude o desítky procent nižší než dnes, kupující nebude ochoten za nemovitost zaplatit současnou cenu.

Také je pravděpodobné, že vlastníci budou některé nemovitosti rekonstruovat na byty, aby je vůbec obsadily.

Nemovitosti jsou nadhodnocené

Dle vyjádření ČNB jsou nemovitosti v České republice v současné chvíli nadhodnocené a jejich ceny neodpovídají příjmové dostupnosti obyvatel. Česká národní banka odhaduje nadhodnocení okolo 17 %, ale uvádí, že ve velkých městech s vysokým podílem investičních bytů mohou být ceny nadhodnoceny až o 25 %.

Máte-li dotaz k tomuto článku, nebo máte nějakou nemovitost k pronájmu či prodeji, neváhejte a volejte na tel. 733726910 nebo vyplňte přiložený formulář

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů pro marketing v souladu se Zásadami zpracování osobních údajů.