A přece se staví

05.03.2022

Poslední dva pandemické roky by většina byznysmenů nejraději vymazala. 

České stavebnictví jimi ale proplulo celkem elegantně. Rok 2020 sice znamenal meziroční pokles stavební produkce o 7,7 procenta, ale je důležité dodat, že rok 2019 byl i pro tuhle oblast vůbec tím nejúspěšnějším.

Zakázek tak bylo v minulém roce dost a nic nesignalizuje, že by se v tomto směru měla situace měnit i pro celý letošní rok. Stavebníky a jejich klienty v následujících měsících čeká období, které sice bude plné práce, ale zároveň i nekonečného počítání a plánování. Už zase se totiž začíná dít to, že ceny stavebních produktů, které platily minulý týden, jsou najednou vyšší. Podle všeho nezmizí ani loňský trend, kdy neustále něco nebylo.

Vzhledem k aktuálním událostem se ani nedá spoléhat na to, že s příchodem jara do Česka dorazí ukrajinští pracovníci. Stavitelům tak nezbude než spoléhat na ty, kteří se odmítli na Ukrajinu vrátit. A jejich počet určitě nebude stačit poptávce. Bude tedy potřeba počítat s tím, že cena za práci se oproti nynějšku ještě zvýší.

Co tedy přinese rok 2022 z pohledu bydlení? 

Zcela jistě vyšší ceny stavebních materiálů, prací a nejspíš i nemovitostí. Pro ty, kteří plánují nové bydlení nebo rekonstrukci, tak čekání na lepší časy smysl nedává.

Zdroj: forbes.cz